MHP, SP ve BBP ittifakı

21 Mart 2015 tarihinde MHP kurultayını yaptı.  Devlet Bey, tek aday olarak girdiği kurultaydan kullanılan tüm oyları alarak, yeniden Genel Başkanlığa seçildi.  Kurultayda parti yönetiminde önemli değişikliklere gidildi.  Kurultayın 21 Mart’a alınması da anlamlıydı.  7 Haziran seçimleri için MHP’nin takip edeceği strateji aşağı-yukarı kendini belli etmeye başladı. Türkiye’nin herhangi bir problemiyle ilgili proje falan yok!.. … Devamını Oku »

Çıra olmayın!

Balkan Savaşı’nın yenilgiyle sonuçlanması, Araplar’da Osmanlı Topluluğu’ndan ayrılma düşüncesini kuvvetlendirmiş olmakla beraber, Birinci Dünya Savaşı içinde, “Müslüman Kardeşler Hareketi”nin, “Arap Kardeşler Hareketi” haline kimler tarafından getirilip Osmanlı’ya nasıl isyan ettirildiği, önemli bir mevzudur.  Osmanlı idaresine tek bir IRK ve DİN’in hakim olduğu, bu sebeple yıkıldığı iddiası doğru değildir. Milliyet ve inancına göre tüm kesimlerin, kendi… Devamını Oku »

Yapma Kemal Bey!

Kemâl Bey’i uyara uyara dilimde tüy bitti.  Beni dinlemiyor…  Sebebi de kendince basit: ‘Yandaş takımından’ diyor.  Benim partiler üstü bir ülke ve millet sevdalısı olduğuma bir inanabilse kolay, ama inanamıyor.  Lisedeki o takıntılı bakışını hala üzerinden atamadı.  Ben, Türkiye’deki partilerin hepsinin güçlü olmasını, çok kaliteli kadrolara sahip olmasını isterim.  Çünkü bu, siyasetin seviyesini yükseltir. Bundan… Devamını Oku »

Bülent Bey’in jübilesi

Bülent Bey ikinci kez kameralar karşısına geçti ve yine akla ziyan sözler sarf etti.  Oysa kendisinden beklenen önceki söylediklerine bir parça çeki düzen vermesiydi.  Belki bu bile yeterdi.  Yapmadı.  Yapmadığı gibi, yine hiç de hoş olmayan yargılarda bulundu.  Mesela şöyle dedi:  “Başbakanımız Davutoğlu’nu her türlü tehlikeye karşı korurum”.  Ne tehlikesi yahu?   Erdoğan’ı bir tehlike… Devamını Oku »

Bülent Bey’in özgül ağırlığı!

Bülent Arınç öteden beri sevdiğim bir siyasetçidir. Duygusaldır.  Hitabeti güçlüdür.  Düşünmeden, tartmadan, biçmeden, hesap etmeden konuşmaz.  Kurduğu cümlelerin içindeki kelimeleri bile özenle seçer.  Övgüsü de çok etkilidir, sövgüsü de.  Amiyane tabirle, isterse ‘kelimeleri’ bile ağlatır.  Nitekim yılların siyasetçisidir.  O halde nasıl olur da kameralar karşısına geçip, hedefine Erdoğan’ı alarak her biri deve dişi gibi o… Devamını Oku »

Kızıl Elma

ABD dünya sahnesine daha yeni yeni çıkarken, CIA Başkanı Allen Dulles’a gönderilen 5 Kasım 1954 tarihli bir rapordan: “Büyük güçlerden biri, diğer büyük devletlerin ekonomisini, askeriyesini ve iç politik gelişmelerini önemsemezse, küresel barış her zaman tehlikededir. Daha sorumlu olması gereken ve dünyada ne olup bittiğini bilmesi gereken ABD’dir.”  Aynı yaklaşımı, ABD’den önceki süper güç İngiltere’de… Devamını Oku »

MAKAS

1940 yılının bir gece yarısı Tasvir-i Efkar gazetesinin telefonu çaldı ve yazıişleri müdürü şu sert hitap ile karşılaştı: “Burası Ankara… Ben Selim Sarper! Dikkat ediyorum, Cumhurbaşkanı’na ait havadisleri hep üçüncü sahifeye koyuyorsunuz. Eğer bundan böyle bir daha Cumhurbaşkanı’na ait haberleri üçüncü sahifeye  koyarsanız, gazetenizi derhal kapatırım. Bugün de Cumhurbaşkanı’na ait bir haber vardır, bunu birinci… Devamını Oku »

Irak parçalanıyor!

Eski Mezopotamya; Babil, Sümer, Asur medeniyetlerinin yeşerdiği coğrafya… Eski Dünya’da uygarlığın beşiği kabul edilen coğrafya… Kadısiye ve Nihavend muharebelerinden sonra Sasanilere veda edip, İslam’la tanışan coğrafya!…  Kerbela faciasıyla gözyaşıyla ve acıyla tanışan coğrafya! …  Osmanlıyla huzura kavuşan coğrafya!… 19. yüzyılın sonlarından itibaren tekrar kan ve gözyaşı ile tanışan coğrafya!…  Petrol denen belayla, batılı emperyalistlerin iştahını… Devamını Oku »

KGB Hacıları

İngilizlerin Malta’ya sürdüğü Said Halim Paşa, Balkan ve Arap aleminde olup bitenlerin arkasındakileri iyi tanımaktadır, gurbet günlerinde ABD Başkanı Wilson, İngiltere Başbakanı Loyd George ve Fransa Başkanı Clemencea’ya gönderdiği mektubunda, 100 yıl sonrasını görerek, Osmanlı’yı dışlayarak dünya barışını sağlamanın mümkün olmadığını yazar, üç devlet başkanını şöyle uyarır:  “Araplar hiç bir devrede Osmanlıların idaresindeki kadar huzur… Devamını Oku »

Sosyoloji ve PKK

Namusa el uzatmamak! İşte Çakırcalı Efe’yi 15 sene süren eşkiyalık hayatında koruyan en büyük amil, bu prensibi olmuştur. Köylüler Çakırcalı’yı en müşkül zamanlarında himaye etmişlerdir. Türkiye’de güvenlik ve istihbarat konularında çalışmalar yapan İngiliz Gareth Jenkins’e göre, “Türkiye için asıl tehlike İslamcı Kürt örgütü olur. PKK gibi kurulduğunda Marxist olan ve şimdi de oldukça laik olan… Devamını Oku »