‘Ey Cumhuriyet kadını birinci vazifen mini etek giymektir’!

Neredeyse yüz yıllık bir serüven.  Nedir o?  Etek boyuna endekslenmiş bir Cumhuriyet anlayışı.  Cumhuriyet kadını mini etek giyer!  Dekolte giyinir!  Yani ne kadar açılır, ne kadar saçılırsa o kadar cumhuriyetçidir!  Diz altı kesmez!  Çünkü örtünmek terakkiye manidir.  Mümkünse hiçbir şey giyilmemelidir.  Cumhuriyet erkeği de papyon takar!  Kravatla cumhuriyetçi olunmaz!  Olunsa da pek makbul görülmez.  Zira… Devamını Oku »

Dayan Kemal’ Çipras seni iktidar yapacak!

İddialı bulanlar olabilir;  ama Yunanistan’da Syriza’nın zaferi, 2002 yılındaki AK Parti zaferine ne kadar da benziyor değil mi?  2001 Türkiye’sini gözünüzün önüne bir getirin.  Ekonomi berbat, itibar yok, istikrar yok, umutlar tükenmiş, açlık, sefalet…  Esnaf eylemleri, bebeğine süt alamayan annenin intiharı, rehin alınan hastalar, ilaç kuyrukları…  Pazar yerlerinde çöplerden çürük sebze-meyve toplayan garibanlar, gecenin bir… Devamını Oku »

Sadece kafası değil, beyni de bitlenmiş bu arkadaşın!

Tarık Akan, 80 askeri darbesinin ardından 1981 yılında Almanya’da bir konuşma yapmış.  Almanya’da!  Yurda döndüğünde de bu konuşma nedeniyle tutuklanmış!  Çünkü “sağcı” bir gazete bu konuşmayı çarpıtmış!  Hem de manşetinden.  Sonra uzun bir yargılama süreci başlamış.  Soğuk hücreler, bitli-fareli koğuşlar, işkenceler…!  Sonunda beraat etmiş!  Tarık Akan yıllar sonra, yani 2002 yılında o günlerini anlatan bir… Devamını Oku »

Her ile ‘sağcı’ bir aday!

Ali, Veli, üç de ondan evveli. Recep, Şaban, Ramazan, bir de rahmetlik baban! Ey oğul, anan koca yüzü mü gördü? Peh! Daha ne görecek, dokuz koca eskitmiş? Ekmeleddin, Mansur, Abdüllatif, Ali Müfit, Bardakoğlu, Bekaroğlu, Haşim! Bir de ‘İmam nikâhlı’ Fetullah! Bunlar da CHP’nin “kocaları”! “Kocaları” derken yanlış anlaşılmasın. Koca koca adamları yani. Anlaşılan o ki;… Devamını Oku »

Fuat Avni İklim Bayraktar ve malum site!

Oturup kalktığım her yerde aynı soruyu duyuyorum.   “Sen bilirsin” diyorlar.  “Bilmiyorum…” diyorum, kesmiyor.  Bu kez “peki kim olabilir” diye soruyorlar?  “Tek bir kişi değil” diyorum. “Belki beş, belki 50 kişi” diyorum. “Edindikleri bilgileri bir merkezde toplayıp, servis ediyorlar” diyorum.  Diyorum da diyorum.  Ama yine kesmiyor!  Haksız sayılmazlar.  Zira bu iş kabak tadı verdi artık.  Kim… Devamını Oku »

Gülen’in gülüşüne, Tamer’in korkuşuna…

AK Parti yüzünden sanatta özgürlük kalmamış!  Tayyip Erdoğan’dan çok korkuyormuş!  Herkes “aman ters gitmeyelim, yanlış algılanmayalım” derdindeymiş!  Ekmeğinden olmaktan, içeri alınmaktan çekiniyormuş!  Bu yüzden de konuşamıyormuş!  Bak sen!  Tamer Karadağlı diyor tüm bunları.  Bu nasıl korkmak, konuşamamak anlamış değilim doğrusu?  Daha ne diyeceksin be adam?  Küfür etmediğin kalmış!  Bir ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanına “korkulacak adam” demişsin. … Devamını Oku »

Fethullah Gülen de ‘Çarli’ olmuş!

Cemaat karikatür dergisi çıkarmaya başladı.  ‘Zaman’lama manidar!  Tezgâh aleni!  Bol bol hakaret göreceksiniz o dergide.  Bol bol suç işleyecekler.  Bilerek ve tasarlayarak!  Tek amaçları olacak; haklarında dava açılmasını sağlamak.  Dahası var! Mümkün olsa derginin toplatılması için de her türlü ucuz ve pis numarayı çekecekler.  Sonra da Avrupalı dostlarına koşup, “özgür basın susturuluyor” diye yırtınacaklar.  Şeytanın… Devamını Oku »

Murdoch’ı çaktırmadan alkışlamak!

Ahmet Hakan “densizin önde gideni” desem hakkımda dava bile açamaz.  Zira densiz bir hakaret ifadesi değildir.  Densiz, “yakışıksız ve saygısızca davranan kimse” anlamına gelir.  Yahut Ahmet’e “mesleğin yüz karası” desem, yine dava açamaz.  Zira bu ifade de hakaret sayılmaz.  “Bayram değil seyran değil Ahmet’le ne uğraşıyorsun?” diyenlere!  Müsaade buyurun, izah edeyim.  Dünyaca ünlü medya patronu… Devamını Oku »

Bu algıya keşke sen teslim olmasaydın!

Paris saldırısını kınadık.  Lanetledik.  Tavrımızı çok net ortaya koyduk, kıvırmadık.  Bir toplumun acısını paylaştık, taziyelerimizi bildirdik.  Samimiydik.  “Her yer Paris” manşetleri attık.  Hem de onlarca cevapsız soruya rağmen.  Saldırıyı kimin, niçin yaptığını az çok bildiğimiz halde “ama” demedik. Dememeye özen gösterdik.  Bir şeyin altını ısrarla çizdik ve şöyle dedik:  “Bu katliam İslam’dan değildir.”  “Bu katiller… Devamını Oku »

‘Düşmanı’ Bosna önlerinde durduracağız!

Paris saldırısı duyulur duyulmaz dünya şoke oldu.  Amerika şoke oldu.  Almanya, İngiltere, İsrail, Belçika, Hollanda…  Hepsi şoke oldu.  Haliyle “en şoke” olan da Fransa’ydı.  Zaten dünyanın bir bölümü “şoke” olmak için hazır bekliyordu.  Peki, dünyayı kim şoke etti?  Üç Müslüman!  Yahut üç dinci!  Veya üç fundamentalist!  Ya da üç ‘İslamcı’ terörist!  Neydi dertleri?  Hazreti Peygamber… Devamını Oku »