İçine girdikleri oyunun farkındayız

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan iki günlük Çin ziyaretinin ardından Endonezya’ya geçerken uçakta gazetciler sorularını yanıtladı. HDP’li vekillerin ‘dokunulmazlıklarının kaldırılması için’ başvurusuna ve Baydemir’in Meclis’teki konuşmasına değinen Erdoğan şunları söyledi:   “6- 8 Ekim olaylarında, şu anda sözüm ona milletvekili olan kişinin yaptıkları ortada. Orada 50 Kürt vataandaşımız hayatını kaybetti. Ölen de öldüren de Kürt! Şimdi dokunulmazlığın… Devamını Oku »

Buraya kadar mı?

Türkiye, 30 yıl kadar kanla, barutla, gözyaşıyla uğraştı, durdu. 2002’den sonra, bu kan ve gözyaşının durması için, silahların dışında da ciddi olarak bir yol ve yöntemin bulunması gerektiği kanaatine varıldı.  Bu yöntem şu idi:  Konuşarak, birbirlerini anlayarak, problemleri ve sıkıntıları birlikte tespit ederek, kardeşlik hukukunu yeniden tesis ederek; barış içinde, bir arada huzurlu bir Türkiye’de… Devamını Oku »

Biyografik İstihbarat

Büyük gizli servisler, askerî güçleri kullanarak bir hükümeti devirmek isterse, önce asker/sivil “doğal dost güçler”i belirlerler, onlarla bağlantı kurarlar. Askerî  darbeye teşebbüs etmeden önce, ayrıca, potansiyel olarak “kullanıma elverişli olan güçler”in hangileri olduğu belirlenir. ‘Şikayetçiler’ ile ‘hareketçiler’ arasında durum tahmini yaparken ayrımın iyi yapılmasına dikkat edilir.   Her darbede, işi sırtlanması ihtimali olan askerî personel ile… Devamını Oku »

HDP Türkiye partisi olabilir mi?

Bu bir beklenti idi.  Hem de büyük bir beklenti…  Seçime parti olarak girerken, bu beklenti beraberinde endişe de getiriyordu.  Endişelerden biri, çok sayıda milletvekili ile Meclis’e girerse, sıkıntı doğurur mu idi…  Barajı aşamazsa, Türkiye o kanlı günlere tekrar döner miydi?..  Türk kamuoyunda siyaseten mutedil olan kesim, yani ana gövde, girsin ama 40 civarında milletvekili ile… Devamını Oku »

Çevreleme ve TSK

Kara Kuvvetleri eski Komutanı Org. Aytaç Yalman: “Değişimi algılayamadık. Berlin Duvarı yıkıldı, Sovyetler parçalandı. Türkiye tasavvuru değişti. Biz eski anlayış içerisinde, ABD’nin, İngiltere’nin şeyinde bu işi götürürüz fikrindeyken birdenbire karşımıza Büyük Ortadoğu Projesi çıktı, ‘Ilımlı İslam’ çıktı. Bu kavramları anlayamadık. ABD birçok şeyi Silahlı Kuvvetler üzerinden götürürdü Türkiye’de. Ilımlı İslam için Türkiye’yi model alıp Ortadoğu’yu… Devamını Oku »

Olaylara, şahıslara takılmayın!

Ortadoğu’da, daha doğrusu Suriye’de ve Irak’ta sona doğru yaklaşılıyor.  Bu nedenle, ateşin son bir defa daha harlatılması lazım… Son harlama, süreç içindeki kontrollü ateşten daha etkili olacak… Süreçteki yakıt malzemesi; Esed, ÖSO, İŞİD, PYD… idi. Son harlamaya girerken, ocağın sağ üst tarafındaki ateş gevşek kalmıştı. Son harlama daha çok ocağın bu zayıf kalan tarafından yapılıyor. … Devamını Oku »

El Açınca

Sol, Amerikan Emperyalizmi’nin Türkiye’ye Demokrat Parti’yle girdiğini iddia eder. Oysa ABD’nin ülkemize kastedilen girişi, Marshall Yardımları’yla başlar, ilgili sözleşmeler ise İnönü döneminde (4 Temmuz 1948) imzalanmıştır. Ve hatta CHP, proğramı öyle sahiplenir ki; DP’nin iktidara geleceği 14 Mayıs 1950 seçimlerine 5-10 gün kala, CHP İstanbul İl Başkanı İlhami Sancar, “Bir iktidar değişikliği olursa Marshall Yardımları… Devamını Oku »

Bergamalı Asteriks’ten Artvinli Havva Ana’ya yerli ‘Greenpeace’ciler

“Greenpeace”cileri bilirsiniz… Bütün dünyada çevreciler, çevre duyarlılığı olan gençlerin kurduğu bir örgüt gibi bir algıyla anılırlar…  Arkalarında ciddi bir cilalı basın desteği vardır.  Sokaktaki vatandaş, dünyanın neresinde olursa olsun, doğaya kasteden (!) bir olay oldu mu, Greenpeace üyelerini orada görür…  Bazı basın-yayın organları da, bunların tepki ve protestolarını cilalayarak servis ederler.  Ne güzel çocuklar… Ne… Devamını Oku »

İnsanın Bozulması

Kur’an-ı Kerim’de Abese Suresi’nin 24. ayetinde  “İnsan ne yediğine bir baksın…” diye buyurulmakta. Bu uyarı, 200 yıl önce yaşayanlar için değil, sanki bugün yaşayanlar için yapılmış…  Hayvanlara verilen hormonlar, insanları vurdu! Erkekler, ‘kadınsılaştı'; kadınlar erkekleşiyor… Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Fethi Doğan’a göre “Hayvanlarda gelişmeyi hızlandırıcı, et ve süt miktarını arttırıcı etkiye sahip hormonlar,… Devamını Oku »

Hristiyanlığın şuur altı

Şu mübarek Ramazan ayında bile İslâm Alemi’nin gözyaşları dinmedi. Yüzyılı aşkındır İslâm dünyasında kan ve gözyaşı var…  Böyle giderse, daha uzun zaman da dinmeyecek.  11 Temmuz 1995 günü, yani bundan tam 20 yıl önce, Avrupa’nın göbeğinde, Birleşmiş Milletler’in denetiminde ve BM Barış Gücü’nün gözleri önünde tam 8 bin 372 kişi hunharca katledildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan… Devamını Oku »