Ağaç ve Balta

1961 yılında yayınlanan “Yeni Türkiye” adlı bir kitap, Türkiye’nin, 1953’ten 27 Mayıs Darbesi’ne kadar, politika, hukuk, ekonomi ve kültür bakımından tam bir etüdünü ihtiva eder. Eser, dört kitaba ayrılmış. Birinci kitapta Prof. Enver Ziya Karal ile Prof. Dr. Ahmet Şükrü Esmer, Osmanlı’nın kuruluşundan Lozan Andlaşması’na kadar Türkiye’nin siyasi olayları ile Türk diplomasi tarihini incelemektedir.  Hukuk… Devamını Oku »

İçeriden ve dışarıdan ihanet sarmalıyla kuşatılmış Türkiye

Tarih, bir kez daha tekerrür ediyor. Tam yüz yıl önce Osmanlı Devleti tasfiye edilirken, nasıl içeriden ve dışarıdan bir ihanet sarmalıyla kuşatılmış idiyse, bu gün de Batı emperyalizminin Ortadoğu’daki yeni planlarının tahakkuku için engel olarak görülen Türkiye, yine benzer bir yöntemle ihanet çemberinin içine alındı.  Projenin manivelası DAEŞ, yani İŞİD!..  Çemberin dış sarmalı, ABD, İsrail,… Devamını Oku »

Durduğu safa bakmak

Merhum Seyyid Kutup, bir hadise karşısında Müslümanların duruşlarını nasıl belirlemek gerektiği hususunda çok önemli bir ölçü belirlemişti.  Yer aldığın saftaki insanlara bak!.. Merhum, Müslümanların asırlardır; hocaya, efendiye, abiye… bakarak saf belirlediklerini, akıllarını ve analiz özelliklerini kaybettiklerini, sonunda sürü psikolojisine kendilerini kaptırdıklarını kaydeder ve bunun İslâm toplumuna ne kadar büyük zararlar verdiğini anlatır. Gerçekten de yakın… Devamını Oku »

AK Parti-MHP koalisyonuna doğru

7 Haziran seçimleri, hiçbir siyasi partiye tek başına iktidar olma şansını vermedi.  Hemen bir erken seçim şansı da ufukta görünmüyor.  Mecburen bir koalisyon hükümeti kurulacak.  Partilerin koalisyon görüşmeleri başlamadan yaptıkları açıklamalar, pazarlığı bir yukarıdan tutma taktiğidir. Bu, anlaşılabilir bir şeydir.  Ancak Kemâl Bey vur deyince, öldürdü.  Önce, ‘Başbakanlık isterim’ dedi…  Sonra birileri uyarınca, ‘AK Parti… Devamını Oku »

Ciddi İşler

Amerikalılar, 2. Dünya Savaşı yıllarında, Türk İstihbaratı’nın, Mısır üzerinden gelen yolcu ve kargoları “ciddiye almadığını” tespit eder. Bunun üzerine ülkemizde görev yapacak elemanlarını ve kullanacakları cihazları, Türkiye’ye Mısır üzerinden sokar. Bizim için istihb aratın simgesi, beldeki silahtır, oysa bu, basit tetikçiliktir, örtülü faaliyetler akılla yürütülür. Ciddi işler, gösterişsiz, nümayişsiz ve sessiz yapılır. Ayrıca ülkemizde her… Devamını Oku »

Şark Araştırmaları

Komünist Çin, 1949 yılında vatanlarını işgal etmeye başlayınca, Doğu Türkistan’daki Kazak Türkleri, doğdukları toprakları terketmek zorunda kalırlar.  Çarpışarak hududu geçmeye muvaffak olan Ali Hakim bey liderliğindeki on binlerce Kazak Türkü, Himalaya dağlarında ve Gobi çölünde de Komünist Çin güçleriyle mücadeleye devam ederek Keşmir’e sığınırlar. Kazak Türkleri, bu arada Doğu Türkistan’daki ABD Konsolosunu da ülke dışına… Devamını Oku »

CHP ve Sansür

Basın tarihimizde sansür ve gazete kapatma denilince akla hemen padişah II. Abdülhamid gelir. Oysa 1940’lı yıllarda, Cumhurbaşkanı İnönü’nün, basın konusunda büyük yetki verdiği Matbuat Umum Müdürü Selim Sarper, kendine göre uygunsuz hükmü vererek her gazeteyi istediği süre içinde kapatma kararı ile yayın yasağı koyar ve buna kimse itirazda bulunamaz, bulunsa da, karardan dönülmesi mümkün olamazdı.… Devamını Oku »

Bu adama devlet nasıl teslim edilir?

Demokrasisi tam gelişmemiş üçüncü dünya ülkelerinde siyasetçinin işi bir açıdan çok kolaydır, diğer bir açıdan ise çok zordur.  Bugün, işin bu zor kısmını ele alalım.  Üçüncü dünya ülkelerinde, yani demokrasisi gelişmemiş, halkta demokrasi kültürü oluşmamış toplumlarda siyasetçi oy almak için gerçekçi olmayan vaatlerde bulunur, toplumun duygularına hitap ederek onları etkilemeye çalışır.  Bu nedenle de, zaman… Devamını Oku »

Saray tartışmaları

Bundan tam 65 yıl önce de, Anıtkabir ve Meclis binasının arsalarının kimlerden ve kaça alındığı tartışma konusudur. 14 Mayıs 1950 günü yapılan seçimle CHP devrilmiş, DP iktidara gelmiş, CHP’nin tek parti olma rahatlığıyla yaptığı ve şüpheli bazı icraatları tartışmaya açılmıştır. Anıtkabir’in, Atatürk’ün eliyle inşaa ettiği Orman Çiftliği içinde yapılmayıp, başka bir yerin tercih edilmesi izah… Devamını Oku »

Meğerse, Yağma Hasan’ın böreğiymiş

Vatan, vatan, vatan!… diye diye bu günlere geldik.  Yaklaşık iki asırdır bu sakızı çiğneye çiğneye çenemiz yoruldu…  Dilimiz, damağımız kurudu… Yine de vazgeçemedik vatan, vatan demekten.  Devlet-i ebed müddet ve vatan!…  Balkan facialarında gözpınarlarımız kurudu…  Yemen’de sadece damağımız kurumadı, ciğerlerimiz de kavruldu…  Sarıkamış’ta birbirimize sarılarak buz kestik…  En son Çanakkale’ye dede-torun beraber bu vatan denen… Devamını Oku »