NATO’ya Girişimiz

“Atlantik Paktı’na girmek için resmen müracaat ettik. Hükümetimizin talebi Ankara’daki İngiliz elçisine şifahen bildirildi. Türkiye’nin Kuzey Atlantik Paktı Teşkilatı’na girmek arzusunda olduğu, İngiliz Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. (ABD Dışişleri Bakanı Dean) Acheson, Türkiye’nin Kuzey Atlantik Paktı’na girmek için müracaatta bulunduğuna dair hiç bir haberi olmadığını söylemiştir.” (03.08.1950, Milliyet, Sayfa 1)  Türkiye’nin NATO’ya girme isteğini dünyaya… Devamını Oku »

Bu millet Aziz Nesin’i bir daha haklı çıkarır mı?

Aziz Nesin’in bu millet için söylediği o %65 lafı, hepimizin canını çok sıkmıştı… Bu nedenle yemediği küfür ve hakaret kalmadı. Ama zaman zaman canımızı sıkan somut bir örnekle karşılaştığımızda da, o öfkeyle rahmetlik az söylemiş; ne %65’i… %85, hatta %90 laflarını hem ettik, hem de çok duyduk! Önümüzde bir genel seçim var. Şunun şurasında 11… Devamını Oku »

Coğrafya Kaderdir

Osmanlı, Rusya’yla girdiği 93 Harbi’nde aynı anda iki cephede birden savaşıyordu: Tuna ve Kafkas Cephesi… Bu iki cephenin birbirine olan uzaklığı ve coğrafi engeller, Osmanlı’nın gücünü bölüyordu. Sonunda başta Kıbrıs olmak üzere çok fazla toprak kaybetti, Balkanlar’daki nüfuzunu önemli ölçüde yitirdi. Daha Türk ve Rus silahlarının namluları tütüyorken (Kasım 1878), çok uzaklardan gelmiş bir filo,… Devamını Oku »

Diyanet işleri’ne zırhlı Mercedes

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan Bosna Hersek ziyaretinden dönerken gazetelerin yayın yönetmenlerine gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Erdoğan, “Diyanet İşleri’ne yönelik saldırı noktasında bir üst akıl mı var” sorusunu yanıtlarken şunları söyledi: Bu hassas konularla ilgili olarak hiç sağa sola bakmaya gerek yok. Bir üst akıl var. Çünkü bunlar Türkiye’yi dizayn etmek istiyorlar. Güçlü bir… Devamını Oku »

Tarihi hafızamızın Mescid-i Aksa’dan yükselen sesi

Birinci Dünya Savaşı sürecinde sadece bir imparatorluk, 4 milyon kilometrekare toprak kaybetmedik. Bu süreçte yaklaşık 5 milyon insan; 2.5 milyonuna yakını asker, bir o kadar da sivil kaybettik.  İnsan kaybı önlenebilirdi, ama toprak kaybetmek mukadderdi; bunun önüne geçemezdik. Zira imparatorluklar ömrünü artık tamamlamışlardı. Dünya daha farklı bir formata dönüşüyordu. Bu, önüne geçilemez bir durumdu. Nitekim… Devamını Oku »

Liderlerin Çevresi

Atatürk, son senelerine doğru, kendisindeki mecalsizliği hissetmiyor değildi. Hasta olan arkadaşlarına kızan, doktor muayenesini sevmeyen Atatürk, artık fırsat buldukça, çok itimad ettiği Neş’et Ömer Bey’e kendini muayene ettirmeyi ve sıhhi vaziyetini öğrenmeyi lüzumlu görmeye başlamıştı. Atatürk’ün renginde ve yüzündeki çizgilerde bariz değişiklikler başlamıştı. Akşam saatlerine doğru “Ah… Of!” gibi mecalsizliği gösteren neşesizliklerini artık gizleyemiyordu.  Rengi… Devamını Oku »

Biz sizdeniz ve biz sizinleyiz!

O gece ve o gün!..  Miraç Kandili ve Cuma Namazı!..  Evet, 98 yıldır Mescid-i Aksa’nın dinmeyen gözyaşları, o gece dindi, gülmeyen o çehresi o Cuma namazında güldü.  1917’de gözyaşları arasında uğurlanmıştık oradan. Tam 98 yıldır Mirac’ın basamağı, Tevhid’in kıblesi olan ve vuslatın hasretiyle bir fırına dönen o mekânın, nihayet çehresi güldü, gözyaşları dindi…  Artık istikbale… Devamını Oku »

RAPOR

CIA’e göre “Büyük güçlerden biri, diğer devletlerin ekonomisini, askeriyesini ve iç politik gelişmelerini önemsemezse, küresel barış her zaman tehlikededir. Daha sorumlu olması gereken ve dünyada ne olup bittiğini bilmesi gereken ABD’dir.”  Bu felsefe üzerine bina edilmiş Amerikan İstihbaratı, dünya dengeleri açısından kritik yerlerde bulunan ülkelerin temel gidişatını yakından takip eder. Peki hedef ülkenin nelerine bakılır,… Devamını Oku »

Paralel okullar için geri sayım başladı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan Arnavutluk ziyareti dönüşünde uçakta gazetelerin yayın yönetmenleri ve yazarların sorularını yanıtladı. Erdoğan yurtdşındaki Paralel Yapı’ya bağlı okulların kapatılmasına ilişkin, ‘sürecin sonuna yaklaşıldığı’ masajı verdi: Şimdi biz Maarif Vakfı’nı kuruyoruz. Vakıf kurulduğu andan itibaren. MEB Maarif vakfı herhangi bir ülkenin eğitim bakanlığıyla ilişkiye girip orada işleri ele alacaklar.  DERSHANE MESELESİ KAPANIYOR  Bizim… Devamını Oku »

Netekim Paşa, hazırlattığı anayasının % 91.5’le kabul edilmesine kendisi de şaşırmıştı

Bir atasözümüzde denir ki,  At ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır  12 Eylül Askeri Darbesi’nin lideri Netekim Paşa’dan sadece geride hazırlattığı Anayasa kaldı.  AK Parti iktidarı yıllardır bu Anayasa’yı, Netekim Paşa’nın gittiği yere göndermek istiyor emme ve lakin muhalefet bunu engelliyor.  Garibül-garaib!..  12 Eylül İhtilalinden en fazla zarar gören CHP ve MHP tabanı olmasına… Devamını Oku »