Kılıçdaroğlu istifa etmez!

Soru: Gecenin geç saatlerinde Kalamış’taki marinada kameranın çekim yaptığını gördüğünde, Selvi Hanım değil de, Emine Hanım tanınmamak için montuyla başını kapatsaydı ne olurdu?  Cevap: Türkiye’de yer yerinden oynardı, Okyanus Medyası ortalığı velveleye verirdi. Geri zekalılar Taksim’de yeri göğü inletirlerdi.  Ama görüntüleri yayınlanan Selvi Kılıçdaroğlu idi. Bu nedenle olayı görmezlikten gelecekler, üzerini örtmeye çalışacaklardır.  Olayı kısaca… Devamını Oku »

Gelecek Kuzey’de

Rus derin devletinde tehdit algısı, Batı merkezlidir, Kremlin’e göre “düşman”, Batı’dır. CIA’in 1 Mayıs 1952 tarihli bir raporuna göre de, 2 milyon 500 bin mevcutlu Sovyet Ordusu’nun, 840 bini Batı Rusya’da (Avrupa sınırı), 385 bini Doğu Almanya’da ve 148 bini diğer Avrupa ülkelerinde olmak üzere, toplam 1 milyon 373 bin Rus askeri, Batı’dan gelecek saldırılara… Devamını Oku »

Ebu Süfyan’ın müşrik karakterini özlüyorum

Hz. Peygamber, mümini şöyle tanımlamıştır: İnsanların, elinden ve dilinden emin oldukları kimsedir!  Bu tanımlama, müminin mümeyyiz vasfıdır.  İbadetlerini tam yapmayan, haram işleyen mümin, günahkâr mümindir.  Emin sıfatı taşımayan Müslüman ise, münafıktır.  Öyle durumlar olur ki, kafirden beter bir konuma düşer!  Mekke müşriklerinin Reisi Ebu Süfyan, Bizans İmparatoru Heraklius’un huzurundadır. Heraklius, Hz. Muhammed hakkında, O’nun düşmanı… Devamını Oku »

Müesses Nizam Körlüğü

1940’ların sonu… 1933 yılında Almanya’da Nasyonal Sosyalist Parti’nin iktidara gelmesi üzerine Türkiye’ye sığınmış bilim adamlarından Prof. Gerhard Kessler, İstanbul Üniversitesi’nde ders vermekte, Hitler’den önceki Almanya’nın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları anlatmaktadır.  Kessler konuşmasında bir ara, “Almanya’da enflasyon çok azmıştı. Mesela ekmeğin fiyatı,  evden fırına gidinceye kadar 3-5 kez artıyordu. İşsizlik fırlamıştı. Ama bir ‘deli’ geldi, 7… Devamını Oku »

Bu sözlerim vatandaşa

Evet, hükümet kurulamadı ve yeni bir seçime gidiyoruz.  Bir aksilik olmazsa, 1 Kasım’da seçim var.  Ey vatandaş, 7 Haziran’da seçim yapılmıştı.  Sandığa gittin, oyunu kullandın…  13 yıllık AK Parti iktidarına kırmızı kart göstermedin; sadece çok yoruldun, biraz dinlen, kendine gel, şöyle bir rektefe et kendini…  Bu arada 13 yıldır muhalefet cephesini de seçim süreci boyunca,… Devamını Oku »

Bozulan bilim ve savaş ahlak

Bill Gates sıradan, siyasi hesapları olmayan bir işadamı mı yoksa, devasa serveti ve kadrosundaki binlerce süper beyinle, giderek güçlenen küresel bilimsel diktatörlüğün bir mensubu mu?  Akıllı telefonlar nerede olduğunuzu biliyor. Çünkü akıllı telefonların içine yüklediğiniz uygulamaların neredeyse hepsinde GPS bulunuyor. Ve bu uygulamalar daha önceden belki de farkında bile olmadan verdiğiniz izin sayesinde bankanıza nerede… Devamını Oku »

Ordu ve İdeoloji

İsrail’in eski Başbakanı İzak Rabin’e bir soru sorulmuştu: “İsrail’de neden hiç sıkıyönetim olmadı?” Cevabı netti: “Eğer ordu komutanı olarak hükûmetin devrilmesi emrini vermiş olsaydım İsrail askerleri bu emirleri yerine getirmezdi.” Rabin başbakan seçilmeden önce ordu komutanlığı yapmış olduğundan tecrübeye dayalı olarak konuşuyordu.  2004 yılının sonlarıdır… İsrail’de Gazze Şeridi’nden çekilme planlarıyla ilgili meclis oylaması öncesinde ülkede… Devamını Oku »

Çare Halk’ta

7 Haziran’da bir seçim yapıldı… Muhalefet cephesi yüzde 54 civarında oy aldı.  Seçim süreci boyunca, halka akla-hayale sığmayan vaadlerde bulundular… Bu arada iktidara karşı tek blok oluşturdular ve biribirleri aleyhinde tek cümle söylemediler…  Seçim bitti… Tablo ortaya çıktı…  Yeni hükümet konusu gündeme geldi…  AK Parti, karşısında normal bir muhalefet varmış; ülkenin problemlerine alternatif çözümler getiren… Devamını Oku »

Çiçek Böcek

Büyüklerimizden Bayezid-i Bistami, bir hac dönüşünde Hemedan’a uğrayıp, tohum satın alır. Memleketine gelip torbasını açınca, içinde bir kaç karınca-böcek bulunduğunu görür. Bunların geri dönüp yuvalarını bulamayacaklarını düşünüp, tekrar Hemedan’a döner ve karıncaları aldığı yere bırakır.  2. Dünya Savaşı yılları… Prof. Dr. Semavi Eyice, Almanya’da üniversite talebesidir. Okulu bombalanır. Almanlar, “Herkes memleketine dönsün, eğitim şartları sağlanınca… Devamını Oku »

Zoraki nikah

10 Ağustos günü, Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu bir araya geldiler. Uzun süreden beri AK Parti ve CHP heyetlerinin sürdürdüğü koalisyon görüşmelerini neticelendirmek için!  Yani iki heyetin anlaştıkları konu/ilkeleri bir kez de iki lider görüşecek; heyetlerin anlaşamadıkları konuları  müzakere ederek bir neticeye varacaklardı.  İki liderin buluşması beklenenden daha uzun bir müzakere toplantısına dönüştü… Tam bir mutabakata varılamadı;… Devamını Oku »